Popular Ismarıclar

Redaktor Seçimi - 2019

Bu populyar antibiotik bir insanın gözləri mavi ağlarını kəsdi

Gözün rəngi az olan dəyişikliklər nadir hallarda sağlamlıq məsələlərini siqnaldır - göz rənginin yaşla dəyişə biləcəyi. Ancaq gözlərinizin ağları, məsələn, mavi parlaq bir kölgə halına gəldiyində, bu, əlbəttə narahat olmaq üçün bir səbəbdir.

Təəssüf ki, gözləri bir dəhşətli dəniz rənginə keçdikdən sonra bir həkimə məcbur olan bir insana tam olaraq nə oldu. Tərəfindən verilmiş bir hesabat New England Tibb Təşkilatı 70 yaşındakı bir adamın, gözlərinin ağları olan, sklera olaraq bilinən, sütdən indigoya dönən bir adam ortaya çıxdı. Təəccüblü bir haldır ki, onun ağrıları yox idi, onun görmələri normal qaydada idi və ümumi göz sağlamlığı tamamilə müntəzəm idi. Bu boyanma günahkarı: Bakterial infeksiyaları və şiddətli sızanağı müalicə etmək üçün istifadə edilən minosiklin adına məşhur antibiotik. Minosiklin, həmçinin antiinflamatuar xüsusiyyətləri ilə də tanınır və bu romatoid artritdən əziyyət çəkən xəstələr üçün bir dərman preparatı halına gətirir.

Siz də əlamətdar ola bilərsiz: Onun cildini dəyişdirən insan onu əldə etdiyi dəqiq addımları ortaya qoyur

Hesabata görə, söz mövzusu xəstə zamanla artan bir rəng dəyişikliyini yavaş-yavaş fərq edən bir artirit müalicəsi olaraq 15 ildir minosiklin almışdı. Bu prosesin tam şəkildə necə dəqiqləşdirilməməsinə baxmayaraq, məqalənin arxasında olan həkimlər Jawad Arshad və Rony Sayegh, bu, minosiklin və melanin və ya demirin bir reaksiyası kimi meydana gələ biləcəyinə inanırlar. bədən və ətrafında stick. Xəstə antibiotikləri dəyişdirsə də, hələ də tam bir ildən sonra yeni dərmanlara blues çıxardı.

Bu minosiklin boyanma və ya hiperpigmentasiya haqqında ilk məlumat deyil. 2016-cı ildə uzun müddətli bir həll kimi dərmanı istifadə edən təxminən 300 xəstənin bir araşdırması nəticəsində, xəstələrin yalnız 3% -i skleranın mavi rəngini yaşadıqlarını, xəstənin yarısından çoxunun isə dörd il yarımdan sonra rəng pozuntularını göstərdiyini tapdılar xüsusilə dərilərində.

Əlavə olaraq, nəşr olunan bir məqalə Amerika Oftalmologiya Akademiyası 2007-ci ilin mart ayında "Eleanor Yaşıl" adlı 79 yaşlı bir xəstəyə bənzər bir vəziyyət gəldi. 10 il sonra minosiklin alarkən qulaqlarının, yanaqlarının, qaşların və tirnişin parçaları buludlu kobalt halına gəlmişdi. Dərmanı dayandırdıqdan sonra, Ms. Green yalnız piqmentasyonda qismən azalma göstərdi. Rəng bizi şok etdi.